Дизайн

За да разберем дизайн, преди всичко трябва да се научим да виждаме. Дизайнерите имат тренирани очи. Това е благословение и проклятие - след като сме придобили дизайнерско око, добро или лошо, трудно може да се промени. Недостатък е, че колкото повече тренираме очите си, толкова повече изгубваме обикновеният си поглед върху дизайн. Това може да е дразнещо за нас, дизайнерите, когато работим за клиенти с лошо око и строго определено виждане. Но това не е оправдание за дизайнерска арогантност. Част от нашата работа е да направим невидимото видимо, което ясно да изразява това, което виждаме, чувстваме и правим. Не очаквай да продаваш продукт, което не можеш да обясниш.

Дизайнерите са добри в дизайн, както лекарите в медицината. Разбира се има добри и лоши дизайнери, лекари или учители, и според мен повечето от нас попадат някъде по средата.

В действителност, “дизайнер” и “не-дизайнер” не се разделят на две отделни групи. Можем да развием усет към дизайна, без изобщо да се посещават класове, а като прочетем някоя дизайнерска книга. Винаги ще научите повече с практически опит, отколкото с пасивно наблюдение. Няма по-добро обучение от имитация.

Най-добрият начин да прогледнем е да копираме гениите. Това се отнася и до изкуството, както и за всяка форма на дизайна. Наблюдавайки добри дизайн примери със собствените си очи, опитвайки се да ги дублираме, ще почувствате, видите и разберете невидимите линии зад един продукт на по-дълбоко ниво. Някои от тези линии са по-очевидни, а други могат да бъдат толкова деликатни, че дори самият дизайнер едва ли осъзнава как и защо са се получили.

Дизайн срещу вкус

Дизайн като функционална красота е мнението на експерти, за продукти. Въпреки това за обикновеният човек “добре проектиран дизайн” не означава нищо повече от “Харесва ми” или “изглежда ми добре”. Това харесване идва от визуалният облик на обекта, и е личен израз на вкус - чувство, а не анализ. Чувства като “Харесва ми” (или “Имам главоболие”), не са спорен въпрос.

“Добрият дизайн е, когато ми харесва.” —Всички

Няма нищо лошо когато не-дизайнери говорят за “дизайн” от гледна точка на естетика. Всъщност би било добре, ако добър дизайн винаги изглежда добре и лош дизайн зле! И все пак има много грозни дизайни, които работят добре. Погледнете Google, Reddit, или Craigslist. Тези интерфейси работят, така че те са добре проектирани. Това е така, защото въпреки по-честата употреба на думата “дизайн” не е основно за външния вид или личен вкус.

“Дизайн не е просто как изглежда и чувства. Дизайн е как работи.” —Steve Jobs

Дали ми харесва розово или не, захар в кафето ми, червено или бяло вино, тези неща са въпрос на личен вкус. Това са лични предпочитания, характерни за дизайнери, лекари, адвокати или учители. Не трябва да си правим труда да обсъждаме този вкус. Независимо дали задам текст с височина 100% или 150% не е въпрос на вкус, а принципи в типографията. Обаче, текст с височина 150% или 145% е въпрос на професионализъм в занаята, или изтънченост. Също така, докато интуицията расте с квалификация и опит, нуждата от контрол над процеса на проектиране става по-малък. Колкото по-малко мислите за това, което правите, толкова по-виртуозно ще се постигне.

Типографията е чудесен пример за това. Добре проектирана книга, следвайки принципите на типографията, се чете по-лесно от небрежно направена. Добрата типография предразполага, независимо от типографският опит на читателя. Нетренираното око няма да забележи качеството на текста, добро или лошо. Същото важи и за добре проектирани къщи, автомобили, и до известна степен, дори и графичен дизайн.

Заключение

Не е ръката, която прави дизайнера, това са очите. Дизайн означава да се научим да виждаме.